body-bg

حمله سایبری ایران به شبکه برق از ترکیه تا آمریکا

حمله سایبری ایران به شبکه برق از ترکیه تا آمریکا

روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی به قلم ال. تاد وود نوشت: برایان والاس، پژوهشگر امنیتی مدراکی را دال بر این ارائه کرده است که جمهوری اسلامی ایران اطلاعات مهمی را درباره نیروگاههای آمریکا سرقت کرده، و بدافزاری را وارد سامانه نرم افزاری شرکت های انرژی این کشور کرده است که می تواند در صورت بروز درگیری، با استفاده از آن، کل شبکه برق آمریکا را نابود سازد. والاس مشغول تحقیق درباره سرقت اطلاعات دانشگاه کالیفرنیا بود که متوجه هک شدن برخی اطلاعات توسط ایران، از جمله نقشه کامل کارخانه های انرژی آمریکا بود. این اطلاعات این امکان را برای یک کشور خارجی فراهم می کند تا برق میلیون ها خانه و ساختمان تجاری را قطع کند.

بنا بر اعلام کارشناسان بلندپایه ای که به علت ماهیت حساس این موضوع خواستند نامشان فاش نشود، هکرهای خارجی پیشرفته در دهه گذشته حدود ۱۲ بار از راه دور، برای کنترل شبکه های برق رسانی دسترسی کافی یافته اند.

رابرت ام. لی، افسر سابق عملیات جنگ سایبری نیروی هوایی آمریکا گفت: «اگر اوضاع ژئوپلیتیک تغییر کند و ایران بخواهد این تاسیسات را هدف قرار دهد، اگر این نوع اطلاعات را در اختیار داشته باشند، بسیار آسان تر قادر به اجرای این کار خواهد بود. همچنین دسترسی به این اطلاعات به آنها کمک می کند که مخفیانه خواسته خود را عملی کنند.»

با اینکه کارشناسان یک دهه است درباره آسیب پذیری شبکه برق آمریکا هشدار می دهند، آلخاندرو مایورکاسAlejandro Mayorkas ، معاون وزیر امنیت داخلی این کشور در مصاحبه ای اذعان کرد ما در زمینه امنیت سایبری «در جایی که باید، نیستیم.»

شرکت مورد بحث، شرکت کالپین است که ۸۲ نیروگاه برق را در ۱۸ ایالت آمریکا و کانادا اداره می کند. هکرها از نام کاربری و گذرواژه هایی استفاده کرده اند که به آنها امکان می دهد با نفوذ به سامانه های مهندسی و عملیاتی و انتقال دیتا، این سامانه را از راه دور کنترل کنند.

سال گذشته نیز اعلام شد بر اساس مطالعه جدید «مرکز مطالعات ریاست‌جمهوری و کنگره»، شبکه برق‌رسانی آمریکا در برابر حملات تخریبی هکرها آسیب‌پذیر است. این حملات تخریبی می‌توانند مانع از برق‌رسانی به بخش‌های بسیار مهم اقتصادی و همچنین شرکت‌های خدماتی (برق، گاز و غیره) شوند و از سوی دیگر فرصتی را در اختیار دشمنان بالقوه آمریکا قرار می‌دهند که با استفاده از نقاط‌ضعف این سیستم‌ها به این کشور ضربه وارد کنند.

در گزارش قبلی تاکید شده بود: آمریکا به خوبی از این موضوع آگاه است که حملات سایبری به شبکه برق‌رسانی این کشور می‌تواند به یک رویداد فاجعه‌بار منجر شود و چنین اتفاقی می‌تواند بخش‌های گسترده‌ای از اقتصاد و جامعه را فلج کرده و به قطعی طولانی‌مدت برق و همچنین وحشت گسترده در میان شهروندان این کشور بینجامد. در گزارش جدید منتشرشده فهرستی از حمله‌کنندگان سایبری بالقوه ارائه شده است که از انگیزه و توانایی لازم برای تخریب بخش‌هایی از شبکه برق‌رسانی آمریکا برخوردارند. در این لیست از کشورهایی مانند روسیه، چین، سازمان‌های تروریستی و گروهک‌های سازمان‌یافته جنایتکار به عنوان حمله‌کنندگان سایبری احتمالی به آمریکا نام برده شده است. نویسندگان این گزارش در ادامه به این ایدهاشاره می‌کنند که برخی از کشورهایی که هیچ‌گاه نمی‌توانند به لحاظ قدرت نظامی با آمریکا برابری کنند، به دنبال راه‌های غیرمتعارفی برای حمله به آمریکا هستند. در ادامه این گزارش آمده است:
 
«آسیب‌پذیری و نقاط‌ضعف شبکه برق‌رسانی آمریکا برای کشورهایی مانند ایران و کره‌شمالی اهداف بسیار خوبی برای حمله ‌به این کشور به شمار می‌آیند، حملاتی که هدف آنها ایجاد اختلال و اثرات منفی بر امنیت‌ملی، اقتصادی و مدنی آمریکا است.» تسلیحات سایبری از جمله بدافزارها و نرم‌افزارهای مخربی که توسط هکرها نوشته و طراحی می‌شوند، شیوه‌های نسبتاً ارزان و آسان‌تری برای ضربه زدن به آمریکا هستند.
 
نگرانی دستگاه اطلاعاتی آمریکا از توانایی سایبری ایران
 
مقامات ارشد دستگاه اطلاعاتی آمریکا بیش از پیش نگران تهدیداتی هستند که از سوی ایران متوجه زیرساخت‌های حیاتی آمریکا از جمله سیستم برق‌رسانی و مالی این کشور است. نگرانی دستگاه اطلاعاتی آمریکا بیشتر به واسطه این موضوع است که توانایی ایران برای راه‌اندازی حملات سایبری در سال‌های اخیر بیشتر شده و ایران در این زمینه پیشرفت‌های بسیار سریع و چشمگیری داشته است. مقامات دستگاه اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام کردند هکرهای ایرانی حملات سایبری متعددی را علیه وب‌سایت‌های بانک‌های مهم آمریکا راه‌اندازی و اجرا کرده‌اند. حمله به سیستم برق‌رسانی آمریکا و غیرفعال کردن این شبکه مستلزم انجام حملات پیچیده و بسیار دشوارتری است، اما مقامات و کارشناسان امنیتی آمریکا بر این باورند ایران در شرف دستیابی به ابزار و دانش مورد نیاز برای انجام چنین حمله‌ای قرار دارد.

متهم کردن ایران به حمله سایبری در خاموشی سراسری در ترکیه
بعد از رخ دادن خاموشی گسترده در ترکیه وزیر انرژی این کشور در اظهار نظری گفته بود: قطعی برق در زمانی رخ داده که مصرف برق در حد پایینی بوده است و کمبود انرژی نمی تواند دلیل این معضل باشد.

عده ای از کارشناسان در همان ساعات اولیه خاموشی دلیل این بی برقی را حملات سایبری عنوان کرده بودند که تانر ییلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در همین زمینه گفت: هنوز نمی توانم در خصوص وجود ویا عدم وجود یک حمله سایبری اظهار نظر کنم.

آبزرور در گزارشی به قلم میکا هلپرن ادعا کرد ایران در واکنش به اتهاماتی که رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه برضد تهران مطرح کرده بود نیمی از ترکیه را در خاموشی فروبرد.

نیمی از ترکیه یعنی چهل و چهار استان از هشتاد و یک استان این کشور که شامل استانبول و آنکارا نیز می شود و در مجموع بیش از چهل میلیون جمعیت دارد، سه شنبه سی و یکم مارس دچار قطع دوازده ساعته برق شد. این اتفاق افتاد زیرا ایران می خواست چنین شود. این خاموشی در ترکیه به علت حمله ای سایبری روی داد که مبدا آن ایران بود.

این حمله سایبری یک تاوان بود، شمه ای از آنچه ایران توان اجرای آن را دارد. برق نیمی از ترکیه به طور کامل قطع شد و همه چیز از کار افتاد، رایانه ها، فرودگاهها، ترافیک هوایی، چراغ های راهنمایی، بیمارستانها، چراغ های برق، آسانسور ها و حتی خدمات آب و فاضلاب، همه چیز متوقف شد.

نظرسنجی

نظر شما نسبت به کیفیت محصولات چیست؟

عالی - 49%
خوب - 13.7%
متوسط - 5.9%
ضعیف - 31.4%

كل آرا: 51
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 31 دسامبر 2015 - 00:00

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه ها عضو خبرنامه سایت شوید.