body-bg

نظر معصومه ابتکار درباره استفاده دولت از انرژی های تجدیدپذیر

نظر معصومه ابتکار درباره استفاده دولت از انرژی های تجدیدپذیر

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت برگزاری اولین همایش ملی اقتصاد انرژی که در شهرستان نیشابور برگزار شده است، پیامی صادر کد که این پیام را پروین فرش‌چی معاون ابتکار در این همایش قرائت کرد.

متن این پیام به شرح زیر است:

تداوم شرایط فعلی زندگی بشر بدون توجه و مدیریت نوین الگوی عرضه و مصرف انرژی امکان‌پذیر نبوده و رویکرد بهره‌مندی از انرژی‌های تجدیدپذیر برای جوامع انسانی ضروری و غیرقابل اجتناب است.

بحران انرژی در سال‌های اخیر از سویی و انتشار گازهای گلخانه‌ای به واسطه استفاده از سوخت‌های فسیلی که جهان را در آستانه فاجعه‌ای عظیم قرار داده، به توافق جهانی در پاریس برای کاهش انتشار و سازگاری منتهی شد و کشورهای مختلف با مسئله انرژی، برخوردی متفاوت را در پیش گرفته‌اند.

از جمله این تفاوت‌ها توسعه و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر است که به تحقق اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی کشور‌ها نیز کمک می‌کند و از عوامل اساسی دستیابی به توسعه پایدار است.

خوشبختانه ایران عزیز ما از لحاظ منابع مختلف انرژی غنی بوده و صرف نظر از منابع فسیلی، دارای ظرفیت قابل توجهی در انرژی‌های تجدیدپذیر از نوع خورشیدی و بادی است، انرژی‌های پاکی که عاری از اثرات مخرب بر محیط زیست بوده و از دیرباز به روش‌های گوناگون و دانش سنتی مانند بادگیرهای یزد مورد استفاده قرار گرفته است.

این در حالی است که امروزه با استفاده از فناوری‌های نوین، یک درصد صحراهای کره زمین با نصب نیروگاه‌های حرارتی، خورشیدی می‌تواند برق سالانه مورد نیاز جهان را تأمین کند.

انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما اینک می‌توانند در سیاست‌گذاری بخش انرژی نقش مهمی ایفا کنند و مردم از مزایای مهم آن مانند کاهش آلودگی‌های محیط زیستی، تنوع منابع مورد نیاز در تولید برق، قیمت پایدار و فرصت‌های توسعه اقتصادی به خصوص در مناطق توسعه‌نیافته و روستایی برخوردار شوند.

استفاده از انرژی‌های نو همچنین می‌تواند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، وابستگی به منابع فسیلی را کاهش دهد و نیز به کاهش انتشار گازهای آلاینده از بخش تولید، مصرف و تقلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای شود که تأثیر اساسی برگرمایش جهانی دارد.

از همین رو سیاست‌های کلی محیط زیست که در آبان ماه سالجاری توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد بر لزوم گسترش اقتصاد سبز با هدف توسعه صنعت کم کربن و استفاده از انرژی‌های پاک همچنین بر اصلاح الگوی مصرف تأکید دارد.

در دولت یازدهم با برنامه‌ریزی صورت گرفته حرکت نزولی استفاده از سوخت‌های فسیلی به ویژه در نیروگاه‌ها که از عمده‌ترین منابع تولیدکننده کربن هستند، آغاز شده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد سهم سوخت مایع در نیروگاه‌های کشور از سال ۹۲ روند کاهشی مناسبی داشته به طوری که در سال ۹۴ رشد میزان مصرف گاز در نیروگاه‌ها نسبت به سال ۹۳ دارای ۱۸ درصد افزایش بوده است. با این حال مولدهای برق بادی می‌تواند جایگزین مناسبی برای نیروگاه‌های گازی و بخاری باشند.

در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر با توجه به سیاست‌های کلی محیط زیست و اهداف توسعه پایدار، دولت برنامه‌های مناسبی برای استفاداه از انرژی‌های تجدیدپذیر و حرکت به سمت اقتصاد سبز یا کم کربن دارد.

همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت از نوآوری و اختراع‌ها در این زمینه مورد توجه قرار داشته و در ارائه برنامه ششم توسعه با محوریت اقتصاد مقاومتی، جهت‌گیری کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و سازگاری پیش‌بینی شده است.

البته تحقق این اهداف مهم نیازمند مشارکت همه دستگاه‌ها و دست‌اندرکاران اعم از دولتی، خصوصی و نیز مشارکت مردم است.

از دست‌اندرکاران برگزاری اولین همایش ملی اقتصاد انرژی، کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، دستگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ها و نیز مردم عزیز نیشابور به خاطر میزبانی همایش تشکر و قدردانی می‌کنم.

نظرسنجی

نظر شما نسبت به کیفیت محصولات چیست؟

عالی - 49%
خوب - 13.7%
متوسط - 5.9%
ضعیف - 31.4%

كل آرا: 51
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 31 دسامبر 2015 - 00:00

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه ها عضو خبرنامه سایت شوید.